· 29/04/2026 · Haft płaski ·

Chusteczka z monogramem na prezent Komunijny

Chusteczka z monogramem na prezent Komunijny

Zbliżają się Pierwsze Komunie, pora poszukać unikalnego prezentu, który pozostanie pamiątką tego wydarzenia. Czy może to być chusteczka z monogramem...

Jeśli tak, pokażę, jak ją przygotowuję.

 

IMG_20260429_182526

  • Używam płótna z cienkiej, mojej ukochanej bawełny egipskiej. Jest niezwykle delikatna i trwała. Trudno ją zdobyć, ale czasami mi się udaje.
  • Igły dedykowane do haftu są bardzo istotne, w przeciwieństwie do uniwersalnych mają inny kształt oczka, który ułatwia nawlekanie mulin złożonych z kilku nitek.
  • Małe nożyczki z ostrym zakończeniem. 
  • Naparstek jest niezwykle przydatny, gdy należy użyć większej siły przy przewlekaniu nitek. Ostre cienkie igły mogą łatwo zranić nawet tępą końcówką wbijającą się w opuszek palca.
  • Muliny, polskiej tradycyjnej. Unikam tańszych zamienników, ze względu na trwałość kolorów i możliwość zafarbowania przy praniu.
  • Wzór sama zaprojektowałam i naniosłam za pomocą kalki kreślarskiej. Kalka dobrze spiera się w pierwszym praniu przy użyciu szarego mydła.

Haftowanie chusteczki w odróżnieniu do haftu wykorzystywanego potem do np. poduszek, jest bardziej wymagające staranności. Lewa i prawa strona powinny być niemal identyczne. Staram się zatem unikać przeciągania nitek na "lewej" stronie między elementami. Niemal każdy szczegół haftuję odddzielnie, tak by w jego wnętrzu ukryć końcówki nici. 

U mnie wygląda to tak:

Zaczynam haff:

:IMG_20260429_183148

A następnie kończę:

IMG_20260429_183339

Dzięki temu obie strony chusteczki są niemal identyczne:

IMG_20260429_183455 (1)

Jest to dość pracochłonne, ale efekt bardzo satysfakconuje :)

Tak ostatecznie wygląda prawa strona:

a tak lewa, (myślę, że trudno dostrzec różnice):

Teraz czas na wykończenie koronką.

Ołówkiem, rysuję linię 7 mm od brzegu chusteczki:

Następnie przeszywam maszyną igłą bez nitki, długość ściegu 3 mm, aby zrobić dziurki ułatwiające równe obszycie:

Podwijam brzegi serwetki, fastyguję, następnie obszywam wykorzystująć równe dziurki:

Następnie wykonuję ulubiony wzórk koronki szydełkkiem i chusteczka gotowa :)

Komentarze (0)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.

Dodaj komentarz